HOME    

COMPANY    

STUDIO    

FURNITURE    

SALES    

HOME CINEMA    

ART    

CONTACT    
INSTALACE

Komponenty domácího kina
Domácí kino má být designově sladěno s interiérem. I když špičkový stereo systém vytvoří slušný zvuk i k DVD filmům, je pro skutečné domácí kino klíčové použít hodnotný AV přijímač, DVD přehrávač a velmi kvalitní reproduktorovou soustavu - subwoofer a pět/šest/sedm reproboxů. Reprosoustavy by mely být nainstalovány v místnosti s dobrou akustikou - zejména pak s malým dozvukem.

AV přijímač
Srdcem každého domácího kina je kvalitní AV přijímač (audio/video receiver). První věc, kterou je potřeba při výběru rozhodnout, je výkon přijímače. K tomu je potřeba zvážit, zda bydlíte v domě nebo bytě, posloucháte ve velké nebo malé místnosti, máte propustné stěny a citlivé sousedy, posloucháte dynamickou hudbu (rock, symfonie) či naopak hudbu klidnější (jazz, komorní klasika), díváte se na explosivní akční filmy nebo klidnější romantické komedie atd. Důležitá pro určení potřebného výkonu je také citlivost reprosoustav - méně citlivé vyžadují větší výkonovou rezervu.

Při výběru AV přijímače je potřeba zohlednit také kolik přístrojů budete chtít připojit, zda budete používat SACD, DVD-Audio, zda budete potřebovat ozvučit i další poslechové zóny a zejména zda je přístroj schopen přizpůsobit zvuk vašemu poslechovému prostoru s více či méně vhodným rozmístěním jednotlivých reprosoustav. Nabídka různých efektových a poslechových módů (např. DSP - Digital Signal Processsing) není tak důležitá, protože většina posluchačů je po počátečním nadšení stejně přestane používat - viz. AKUSTIKA.

DVD přehrávač
DVD přehrávač je jedním z nejsilnějších článků řetězce. V oblasti DVD přehrávačů (rekordérů) existuje rychlý vývoj. (Tento článek domácího kina nejrychleji zastará.) Přesto nemůžeme doporučit kupovat levné přístroje. Ty jsou určeny pro nenáročné spotřebitele, na jejichž malých obrazovkách a nekvalitních zvukových systémech nelze tolik rozpoznat problémy s obrazem a nedostatečně kvalitní zvuk přehrávače. Levné přístroje obsahují obvody a komponenty nižší kvality a celé provedení má nižší spolehlivost. (Navíc levný DVD přehrávač Vám nebude přehrávat ani CD v dostatečné kvalitě.) Je třeba uvážit, zda budeme přehrávat DVD-Audio a SACD. Doporučujeme zkontrolovat také hluk přístroje.

Praktickým řešením je zvolit vhodný DVD přehrávač k vybranému AV přijímači od stejné firmy. Přístroje tak budou sladěny dohromady technicky i designově. Cena vhodného DVD přehrávače by měla dosahovat asi polovinu ceny AV přijímače.

Pokud potřebujete DVD rekordér, je vhodné zakoupit rekordér s pevným diskem. Na DVD medium lze obvykle nahrát jen 4,7 GB informací a to je pro praktické používaní rekordéru skutečně málo.

DVD-Audio a SACD
DVD-Audio a Super Audio CD je dalším významným pokrokem ve vývoji reprodukce hudby od zavedení sterea. (Kvadrofonie se v sedmdesátých letech minulého století neujala.) Poslouchat SACD nahrávku živého představení opery, pokud je nahrána a namixována mistrovsky, je skutečně obrovský zážitek. Má to však několik háčků. Aby jste si tyto nové technologie vychutnali, potřebujete kvalitní zvukový systém, včetně velmi kvalitních reprosoustav a slušné akustiky. Na DVD-Audio a SACD jsou kladeny větší nároky než na domácí kino. Dalším problémem je nedostatek nahrávek. Většina SACD a DVD-Audio je přemixovaná zvukovými inženýry z původních stereofoních záznamů. Většina audiofilů však tyto "umělé" 5.1 kanálové záznamy neakceptuje. Preferují poslouchat originální stereofonní nahrávky na špičkových stereo zařízeních. Budoucnost SACD a DVD-Audio je tedy nejistá …

Kabeláž
Audio a repro kabely není vhodné podceňovat, ale ani přeceňovat. To znamená na kabelech nešetřit, ale zároveň to nepřehánět. Ještě před několika desetiletími se o kabeláži příliš nemluvilo. Potom se objevily marketingově zdatné firmy - a z kabelů se stal velký byznys. Kabely jsou ale "nejsilnějším" článkem řetězce, takže není racionální tuto oblast "přeinvestovat". Na druhé straně nejlevnější kabelové propojení není u kvalitních domácích kin akceptovatelné.

Velmi doporučujeme řešit otázku kabeláže již v době stavby, aby kabely mohly být vedeny ve stěnách nebo v podlaze. Vodiče mají být co nejkratší. Je však potřeba zajistit, aby párová připojení levých a pravých vodičů byla shodně dlouhá. (Delší ze spárovaných vodičů se nemá srolovávat, protože to mění jeho elektroakustické vlastnosti.)

Rozpočet
Námi doporučené přibližné rozdělení rozpočtu na zvuková zařízení domácího kina je následující: 50 % reprosoustavy, 30 % AV přijímač, 15 % DVD přehrávač a 5 % kabeláž. Výsledný zvuk domácího kina závisí nejvíce na akustice prostoru, optimální instalaci reproboxů a vyladění systému. Kvalita jednotlivých komponentů je důležitá, ale není to ten nejdůležitější faktor. Je potřeba si uvědomit, že umístit optimálně šest až osm reprosoustav v místnosti je mnohem obtížnější, než najít vhodné místo pro dvě stereo soustavy. (Navíc více reprosoustav vyžaduje lepší akustiku.)

To znamená, že zkušený odborník může postavit kvalitní domácí kino i z méně drahých přístrojů. Naopak špatná akustika nebo nekvalitní instalace poškodí výsledný zvuk i toho nejdražšího zařízení. Samozřejmě velmi špičkový zvuk lze vytvořit jen ze špičkových přístrojů. (Naše zkušenosti s automatickou nastavením systému kalibračním mikrofonem na daný akustický prostor a rozmístění reprosoustav není optimální.)

Pro stavbu velmi kvalitního zvuku domácího kina doporučujeme tedy následující: Věnujte 5 % času výběru AV elektroniky, 15 % aktivity volbě reproduktorových soustav, 30 % energie optimálnímu umístění reprosoustav a ideálnímu nastavení systému a 50 % potu úpravám akustiky prostoru. Rozdíly v kvalitě AV přijímačů a DVD přehrávačů značkových výrobců jsou ve stejné cenové kategorii malé. Větší pozornost je potřeba věnovat výběru reprosoustav a jejich sladění se zvukem elektroniky - zejména pokud budete požadovat i kvalitní stereofonní zvuk. Velmi důležité je správné umístění reproboxů, odbornému nastavení všech parametrů a vyladění celého systému. Nejdůležitější je však vždy správná akustika poslechové místnosti.

Kvalitní zvuk domácího kina pro středně velikou místnost se slušnou akustikou se dá pořídit již za 30 až 40 tisíc Kč. Na zvuk blížící se základnímu standardu THX musíte počítat s částkou přes 100 tisíc Kč. Na špičkový zvuk - ve kvalitě High-End, THX Ultra II - je však potřeba obětovat mnohem více …

Our mission is to bring unique and memorable sonic and picture experience into your own home. Your home cinema can be as elaborate or as simple as you wish - from a specially equipped "theater" to an ordinary living room.
T    603    486    948
E    mail@lecorbu.cz
T    223    001    524
Náš cíl je jednoduchý: pomoci Vám najít nejlepší řešení zvuku a obrazu domácího kina - a elegantně jej integrovat do Vašeho moderního interiéru. Proto velmi důležitou součástí procesu je identifikace Vašich potřeb.