HOME    

COMPANY    

STUDIO    

FURNITURE    

SALES    

HOME CINEMA    

ART    

CONTACT    
OBRAZ

Požadavky na obraz
Získat hodnotný obraz pro domácí kino je mnohem jednodušší úkol, než získat odpovídající zvuk. Stačí si obstarat kvalitní velkou televizi nebo dobře nainstalovat kvalitní projektor a plátno. Minimální požadavek na obraz domácího kina je širokoúhlá televize s obrazovkou o úhlopříčce 80 cm.

Televize
Pokud uvažujete o obrazu přes jeden metr, klasickou vakuovou televizi (CRT) nemůžete použít, protože se vyrábějí do úhlopříčky 100 cm. (Klasická obrazovka je obří vakuová baňka, v níž obraz vykresluje svazek elektronových paprsků, který rychle probíhá řádek po řádku a postupně rozsvěcuje barevné luminofory na jejím stínítku.)

Klastická televize má ale stále některé přednosti. Za mnohá desetiletí jejího vývoje byly některé jejich vlastnosti dovedeny téměř k dokonalosti. Kvalitní CRT obrazovky mají zatím nejdokonalejší reprodukci barev včetně zářivé bílé, syté černé a všech odstínů šedé. Výsledkem je tak harmonický, tonálně i barevně věrný obraz. Klasická TV také dobře "retušuje" nedokonalost videosignálu. A je nejlevnější!

Klasické obrazovky mají ale potíže s konvergencí, geometrií a stabilitou obrazu při změnách jasu. Jsou také zdrojem četných záření (rentgenové, elektromagnetické) a mají velkou hloubku a objem. Působí tedy v moderním interiéru těžkopádně. (Existují firmy, která vyrábějí velmi elegantní klasické televize - Bang & Olufsen, Loewe - ale jejich cena je velmi vysoká.)

Ploché TV
Velkou výhodou plochých televizí je minimální hloubka a menší objem. Jejich umístění v interiéru je snazší. Obraz plochých obrazovek má dokonalou geometrii, jeho linie se neohýbají ani nekroutí, je v celé ploše stejně ostrý, s naprosto přesným pokrytím barev, tzv. konvergencí. Z míry ho nevyvádějí ani jasové skoky, tj. rychlé změny jasu, na něž vakuové obrazovky často reagují "dýcháním". Zkrátka obraz plochých obrazovek je perfektně stabilní.

Budoucnost tedy patří plochým televizím. Zejména přístroje s obrazovkou LCD založenou na technologií tekutých krystalů mají pravděpodobně největší růstový potenciál. Životnost LCD televize je asi pětkrát větší než té klasické. Druhou nejdynamičtější kategorií jsou televize plazmové.

Plazma nebo LCD?
A pro kterou plochou televizi se rozhodnout? Co se týče kontrastu a saturace barvy je plazma zatím lepší než LCD. (Plazmová obrazovka je složena z ohromného množství malých, samostatně uzavřených i ovládaných komůrek s plynnou náplní, zažíhanou proudem přiváděných na jejich elektrody - a zážeh rozsvítí luminofory.)

Plazmová obrazovka produkuje nejpřesvědčivější barevné podání. Má vysoký jas i kontrast a možnost velké úhlopříčky. Plazmové přístroje také dovolují sledovat obrazovku v širokém uhlu (téměř 160 stupňů) a obraz vypadá velmi dobře prakticky z každé polohy. Plasma produkuje jasnější obraz než LCD, takže je vhodnější pro sledování v zatemněné místnosti. Plazmová obrazovka nevyžaduje magneticky stíněné reproduktory.

Negativy jsou paměťový efekt (jasové plochy se otiskují na stínítku) a sklon vytvářet falešné barevné kontury i digitální artefakty (mozaikování). Plazmy mají vysoké zahřívání, nejvyšší příkon a kratší životnost. Levné plazmové obrazovky mají navíc problémy s reprodukcí syté černé a jemnými barevnými odstíny. (Naštěstí nejnovější plazmové panely již netrpí tzv. "sebeupalováním".)

Podobně jako plazma i LCD zobrazovač má každý obrazový bod s pevnou adresou. (LCD obrazovky jsou tvořeny matricí přímo ovládaných obrazových bodů, které však světlo samy nevyrábějí, pouze regulují jeho průchod.)

LCD obrazovky neprodukují žádné rušivé záření, mají vysokou životnost a relativně nízkou spotřebu proudu. LCD televize má vyšší rozlišení, proto se hodí pro technologii vysokého rozlišení (high-definition). (Televize s technologií HDTV zobrazují dvakrát až čtyřikrát více obrazových bodů a jejich obraz je mnohem ostřejší.) LCD panel zobrazuje kvalitně i v osvětlené místnosti.

Obrazovky LCD mají však méně ostré vykreslení rychlých pohybů. (Pomalejší odezva vede k rozostření rychlých pohybů.) Mají také méně přirozenou reprodukci barev - horší reprodukci černobílé a barevné stupnice bez zářivě bílé a sytě černé a s redukovanou paletou polotónů. Sklon k přezařování jasných ploch do okolí a větší setrvačnost vede k tomu, že jejich obraz působí synteticky až pouťově. LCD panel má menší sledovací úhel než plazma.

Ve srovnání s plazmou je LCD obrazovka vhodnější pro sledování televize za denního světla. LCD televize má menší spotřebu elektřiny a váží asi o 10-15% méně. Má více než dvojnásobnou životnost oproti plazmě.

S rozvojem LCD monitorů se zvyšuje i kvalita LCD obrazovek. Kvalitativní náskok plazmové televize se snižuje. U velkých plochých televizí je však plazmová obrazovka stále nejlepší - rychlé akční scény vyniknou na ní lépe. Zdá se ale, že LCD panel má však nejperspektivnější budoucnost, protože určité přednosti plazmového panelu neustále snižuje.

Sledovací vzdálenost
Použitím plochých televizí s větším počtem řádků (a větším bodovým rastrem) se zkracuje optimální sledovací vzdálenost. Přibližná optimální sledovací vzdálenost pro úhlopříčku obrazu 100 cm s růstem řádků televize se snižuje následovně: CRT 4:3 (576 řádek) - 4,4 m, CRT 16:9 (576 řádek) - 3,3 m, LCD (720 řádek) - 2,6 m, plazma (1080 řádek) - 1,6 m. Ploché televize nám tedy umožňují podstatně bližší sledovací vzdálenost. Tím jsou schopny poskytnout větší vizuální zážitek domácího kina než klasická televize se stejnou úhlopříčkou. (Technologie HDTV nám poskytne ještě blížší sledovací vzdálenost, která se bude blížit panoramatickému vjemu.)

Pro výběr velikosti úhlopříčky je nejlepší vycházet ze sledovací vzdálenosti našeho prostoru. Např. pokud je sledovací vzdálenost přibližně 3,3 m (2,2 m) je optimální zakoupit TV s následujícími úhlopříčkami obrazovek: CRT 4:3, 576 řádků - 80 cm (63 cm), CRT 16:9, 576 řádků - 100 cm (80 cm), LCD 720 řádků - 150 cm (100 cm), plazma 1080 řádků - 180 cm (120 cm). Je samozřejmé, že televizi lze sledovat i z větší vzdálenosti, ale bližší sledovací vzdálenost nám zajišťuje lepší prožitek z obrazu - a tím i větší zážitek z domácího kina.

Krátká sledovací vzdálenost ale vytváří jiné dilema. Ploché televize jsou často v reklamách prezentovány na stěnách. Umístění ploché televize na stěnu je ale optimální jen v případě, že se jedná o malou místnost nebo že použijeme plochou televizi velmi velkou - a velmi drahou. Je asi nepřirozené sledovat plazmovou obrazovku o úhlopříčce 127 cm umístěnou na stěně ze vzdálenosti 2,5 m, pokud se nacházíme ve větší místnosti. Pokud budeme sedět od televize dále, snížíme si velmi důležitý emotivní vjem obrazu.

Z racionálního hlediska je asi nejvýhodnější umístit plochou televizi na mobilní AV stolek v blízkosti centrálního sezení. Mobilita stolku nám pak umožňuje najít téměř vždy vhodnou pozici televize pro daný počet diváků a jejich rozmístění.

Doporučujeme zakoupení širokoúhlé TV. Obrazovka 16 : 9 odpovídá přirozeněji našemu vnímání a současné DVD filmy jsou v tomto formátu. Je dobré uvážit zakoupení televize již připravené na technologií HDTV (HD ready) - a připravit se tak na budoucnost s vysokým rozlišením

Projekční televize
V roce 1973 byla představena americké veřejnosti projekční TV jako televize s velmi velkou obrazovkou. Tradiční projekční televize (CRT) byly skutečné obrovské a dominovaly každému interiéru. Bohužel jejich kvalita obrazu byla nízká a ten se musel sledovat z větší dálky. Navíc obraz byl velmi závislý na okolním prostředí - teplotě a vlhkosti vzduchu, světelných podmínkách v místnosti, vibraci atd.

V posledních letech byl uveden na trh nový typ projekčních televizí s technologií DLP (Digital Light Projection). Kvalita obrazu těchto televizí několikanásobně předčí původní technologii. Navíc tyto nové projekční televizory jsou mnohem štíhlejší, takže vypadají v interiéru elegantněji. (Slušné kvality obrazu dosahují také některé současné LCD projekční televize.)

Projekční televize spojují vlastnosti projektoru a televize. Poskytuje velkoformátový obraz za nižší cenu, než je tomu u plochých televizí. Oproti projektoru je projekční televizi snadnější instalovat. Princip projekční televize je jednoduchý. Nejdříve se vytvoří malý obraz uvnitř projektoru a ten se tímto projektorem promítá na speciální matnici. Výhodou je "filmovější" dojem z promítaného obrazu než například u příliš technicisticky ostrého obrazu plazmového panelu. Nevýhodou projekčních televizorů je určitý úbytek jasu na okrajích obrazovky a větší požadavky na ideální pozici diváka. Úhel sledování je totiž relativně malý. Navíc sledovat matnici projekční televize vyžaduje velmi soustředěný pohled, což ale navozuje určitý pocit kinosálu.

Širokoúhlou matnici s úhlopříčkou 100 cm je optimální sledovat ze vzdálenosti asi 3 m. Projekční televize mají růstový potenciál, protože jsou levnější než LCD a plazmové televize.

Projektory
Pokud divák chce získat velmi velký obraz, musí použít videoprojektor a promítat obraz na speciální plátno. Projektory jsou ale náročné na úpravu místnosti a provozní podmínky. Videoprojektor vyžaduje také soustředěné sledování za tmy ze stálého místa - tedy jako v kině.

Nejstarší jsou projektory CRT (Catode Ray Tube), které mají silný a velmi kvalitní obraz. Jsou však těžké a při přemístění je potřeba projektor znovu nastavovat. Lehčí a snáze využitelné jsou LCD projektory (Liquid Crystal Display). Nejnovější jsou projektory DLP (Digital Light Processing). Mají maximální svítivost a nejkvalitnější obraz.

Při výběru projektoru je potřeba brát ohled na potencionální využitelnost přístroje a na jeho možnosti umístění v interiéru. (Instalace mechanismu k zajíždění projektoru do podhledu není jednoduchá záležitost.) Plátno na promítání může být stacionárně umístěné na zdi, nebo rolovatelné ručně či elektricky.

Projektory pro domácí kino mají formát 16:9, nižší světelný výkon, vyšší kontrast a nižší hlučnost. Velký obraz projektoru vytváří silný vizuální zážitek, ale nedosáhne jasu a kontrastu barevného podání televizí. Navíc kvalitní projektor s nízkou hlučností je stále velmi drahý. Obsluha videoprojekce je složitější než u televizí.

To get a good home theater picture, you will need a television with a high resolution screen, video inputs, and a screen that measures at least 32´´ diagonally.
T    603    486    948
E    mail@lecorbu.cz
T    223    001    524
Velký a kvalitní obraz vytváří velmi silný vizuální zážitek. Jen kvalitní a velký obraz Vám umožní zaznamenat vše, co režisér a kameraman chtěli vizuálně sdělit.