HOME    

COMPANY    

STUDIO    

FURNITURE    

SALES    

HOME CINEMA    

ART    

CONTACT    
SUBWOOFER

Je potřebný subwoofer?
Častou otázkou je, zda potřebujeme skutečně subwoofer pro domácí kino? Odpověď je jednoznačné ano. Poslouchat dnešní filmy bez subwooferu znamená přicházet o něco velmi podstatné - o nízko frekvenční efekty . Většina DVD filmů má zvukovou stopu 5.1 - a kanál ".1" znamená LFE (Low Frequency Effects). A tyto basové efekty vyvolávají největší emociální zážitek z filmu a vytvářejí dojem skutečné reality.

Někdo věří, že když má špičkové hlavní reprosoustavy s výraznými basy, subwoofer nepotřebuje. Ale u domácího kina subwoofer jednoznačně doporučujeme. Technologie DVD počítá se speciálním kanálem pro basové efekty, a proto je využití subwooferu ideální. (Hluboké tóny se v surroundu přenechávají subwooferu.) Navíc subwoofer bude chránit hlavní reproboxy před příliš expresivními basy. (HiFi soustavy nejsou konstruovány pro agresivní basové efekty dynamických filmů.)

Subwoofer má být i výkonnější než ostatní soustavy. V předpisech firmy Dolby je uvedeno, že subwoofer musí mít o10 dB větší výkon než hlavní soustavy - tzn. desetkrát větší akustický výkon. Subwoofer je tedy v domácím kině nezbytností.

Výběr subwooferu
Při výběru je nutno sledovat zejména výkon a kvalitu zvuku. Následuje velikost reproduktoru i celého subwooferu, možnost nastavení výhybkových frekvencí. Velmi důležitý je i zvukový charakter, který má být velmi podobný k satelitním (hlavním) reproduktorům. Pro moderní interiér je důležitá i velikost a elegantní design ladící s dekorem místnosti.

Pro výběr subwooferu je důležité to, co opravdu využijete k optimální instalaci ve vašem prostoru v kombinaci s vaším AV přijímačem. Výkon má korespondovat s velikostí místnosti. Rozměrnější místnost někdy vyžaduje použití dvou subwooferů. Nutnost regulace horního kmitočtu je důležitá, pokud tato funkce není na AV přijímači dostatečně přesná. Plynulé otáčení fáze má smysl jen pro skutečné "fajnšmekry". (Nastavení je složité a většinou se dělá měřením.) Postačí možnost otočení fáze o 180 stupňů. Regulace hlasitosti subwooferu je samozřejmostí.

Umístění subwooferu
Umístění subwooferu je relativně jednodušší. Subwoofer by spíše neměl být umístěn za posluchačem a měl by být umístěn na podlaze. (Někteří audio fundamentalisté tvrdí, že optimální je umístit subwoofer na kamenný podstavec do výšky cca 50.) Nikdy jej neumísťujeme přesně v polovině mezi dvěma paralelními stěnami - vhodný je poměr 1/3 : 2/3. Pokud je umístěn u stěny (v rohu), basový efekt se zvětšuje (výrazněji). Kolem subwooferu musí být určitý volný prostor. Při instalaci lze doporučit následující postup: Umístit subwoofer do poslechové pozice a následným pohybem po celé místnosti zjistit, kde se basy zdají nejpřirozenější. Do této polohy pak zkusit umístit subwoofer. Subwoofer nemá být také příliš vzdálen od AV přijímače, neboť je vždy lepší použít krátký subwooferový reprovodič. Hlasitost se nastavuje tak, aby byl subwoofer zřetelný, ale aby nedominoval.

Subwoofer a stereo
Použití subwooferu je v domácím kině nutností vzhledem k existenci speciálního LFE kanálu. Ve stereu je však situace komplikovanější. Nejhlubší slyšitelné basy jsou sice fascinující, ale jejich nezkreslená reprodukce je velký technický problém. (Je nutno připočíst i velké požadavky na akustiku poslechového prostoru v případě velmi nízkých basů.)

Pokud má být reprodukce velmi věrná realitě, neměly by chybět přesně vyzařované tóny pod 20 Hz, A to je velmi složité. Záleží však také na typu muziky, kterou posloucháte. Komorní hudba nejnižší tóny nevyžaduje. Naopak kvalitní varhanní koncert si bez nízkých tónů prakticky představit nelze.

Existují velkoobjemové reproskříně, které zvládnou i nejnižší basy velmi dobře, ale jsou velmi drahé. Ekonomickým řešením je tedy koupit kvalitní stojanové dvoupásmové monitory a k nim přiřadit vhodný subwoofer. Nestačí ale vybrat jen stejně kvalitní přístroj. Subwoofer musí mít i stejný zvukový charakter. (K "rychlým" monitorům patří "rychlý" subwoofer. "Měkké" monitory vyžadují "měkký" subwoofer. ) V opačném případě bude slyšitelný předěl v dělícím kmitočtovém pásmu - a to je špatně.

Dva nebo jeden?
Jeden kvalitní subwoofer je více než dva méně kvalitní. Pokud však peníze nehrají roli, je lepší použít subwoofery dva. Dva přístroje mírně potlačí nepříznivý vliv rezonančních módů poslechové místnosti. Pokud máte dva malé stojanové monitory bude využití dvou subwooferu o něco výhodnější, než pokud vlastníte velké podlahové soustavy. Tam je jeden subwoofer asi dostačující.

Umístění
Informace, že subwoofer u stěny nebo v rohu místnosti poskytuje hutnější bas je sice pravdivá, ale je vhodná snad jen pro "umělý" zvuk domácího kina. Pro přirozený zvuk sterea je umístění v rohu nebo u stěny nevhodné. Pokud máme subwoofery dva, pokoušíme se je umístit v blízkosti monitorů. Pro jeden subwoofer hledáme optimální místo spíše někde v prostoru mezi oběma soustavami. Lépe je umístit jej dále od stěny a v každém případě se vyhnout rohům. Plynulé ladění fáze 0-180 je sice dobré, ale vyžaduje skutečné odborníky a měření.

Závěrem musíme zopakovat: Kvalitní subwoofer je pro domácí kino nezbytností. V oblasti Hi-Fi je již rozhodování složitější. Kvalita a zvuková charakteristika v oblasti dělícího kmitočtového pásma mezi subwooferem a monitory je zejména ve stereu rozhodující. Monitory a subwoofer musí spolu zvukově ladit.

Without a subwoofer you will notice that something is missing. And what's missing is the very important ".1" in all of those "5.1" Dolby Digital and DTS recordings.
T    603    486    948
E    mail@lecorbu.cz
T    223    001    524
Potřebujete skutečně subwoofer pro Vaše domácí kino? Odpověď je "ANO"! Úkolem subwooferu je reprodukovat nízkofrekvenční efekty (LFE). A ty jsou nesmírně důležité!